MK BREEDING DISCUS POZAMENO OD REEFZONE

Friday, February 16, 2007

Bolesti

Stetnici i bolesti


Nazalost, kao i kod svih kucnih ljubimaca, tako je i kod ribica cest slucaj obolijevanja. Jedina je razlika da psa ili macku mozete odvesti veterinaru, dok ribice morate vise ili manje uspjesno lijeciti sami. Danas je u svijetu poznat velik broj bolesti. Neke su rijetke, neke ne. Ja cu se pozabaviti samo onim najcescim. Neke od najcescih bolesti koje ocekuju vase ribe su: trbušna vodenica, columnaris, bakterijska trulez peraja, bijele pjege, riblja plijesan i paraziti skrga i koze.

Od tih svih nabrojenih bolesti, u gotovo svim akvarijima javljaju se bijele pjege, trulez peraja, a u tezim slucajevima upala ociju. Za sve ove bolesti postoje lijekovi i mogu se primijeniti, neki uspjesnije od drugih. Za bijele pjege je najbolji lijek onaj koji sadrzi heksametilenpararozaanilinklorid (npr. Protoex), dok je za trulez peraja najbolji lijek akriflovin (npr. Protobak). Za upalu ociju nazalost jos nisam uspio naci djelotvorno sredstvo, te je takvu zarazenu ribu najbolje odmah ukloniti iz akvarija i unistiti.

Pri otkrivanju bolesti najvazniji faktor je promatranje i brzo djelovanje. Ako ugledate ribu koja je mirna, priljubljenih i ostecenih peraja, posuta bijelim pahuljicama ili mutnih ociju, gotovo sigurno je zarazena nekom od navedenih bolesti. Bolesnu ribu treba sto brze, ali njezno ukloniti iz akvarija i staviti u karantenski tank (maleni akvarij bez ugljenog filtera, jer ugljen ponistava djelovanje lijeka) gdje se prema uputama dodaje lijek. Nakon izljecenja riba se vraca u akavarij. Ako se bolest prosirila na cijeli riblji fond, lijek dodajte direktno u akvarij, ali iskljucite ugljeni filter.


Indikacije bolesti:

Bijele pjege

Kao sto samo ime kaze, manifestira se preko sitnih bijelih pjega oko skrga i peraja ribe. Rijec je o gljivicnoj bolesti. Zarazena riba prvo ne izgleda kao da je bolesna, ali ubrzo gubi tek, postaje mirna i povucena te na kraju ugiba. Bolest se prenosi dodirom i vrlo je zarazna.

Trulez peraja

Bolest se javlja na rubovima peraja, a najlakse se otkriva na ledjnoj peraji i repu. Treba razlikovati trule peraje od pojedenih. Neke vrste agresivnijih riba jedu peraje onim miroljubivim. Riba jako brzo prestaje s gibanjem, peraje drzi uz tijelo i ne jede. Ubrzo ugiba. Takodjer se lako prenosi na druge ribe kontaktom ili zarazom pomocu vode.

Upala ociju

Tezak oblik bakterijskog oboljenja koji napada zjenicu oka. Oko postaje mutno i naotice, te moze narasti duplo vece nego u zdrave ribe. Bolest je neizljeciva i ribu treba sto prije maknuti iz akvarija i unistiti. Zarazna je i brzo se prenosi.

Razni nametnici

Postoji vise vrste nametnika, parazitnih racica i sl. Bolesti se manifestiraju preko otvorenih rana na tijelu i cireva. Ljuske se odmicu od tijela i odpadaju. Lijeci se nekim od preparata s parazitocidnim svojstvima.

Opsirnije


Vazno je da se prije koristenja bilo kakvog lijeka pazljivo prouci prilozeno uputstvo za upotrebu te se prema potrebi konzultira s uzgajivacem ili prodavacem u trgovini.

Stetnika nasrecu nema toliko kao bolesti, a upitno je sto uopce je stetnik. Najcesci problem koji se moze definirati kao stetnik je obicni barski puz (kojeg treba razlikovati od korisnog, veceg, jabucnog puza). Ti puzevi se najcesce dobivaju putem biljaka na cijim listovima su smjestena njihova jajasca. Oni se jako brzo mnoze, jedu i unistavaju bilje i stvaraju velike kolicine organskog otpada. Rijesavanje problema s puzevima nije nimalo jednostavno. Postoje tri uspjesne metode.

1. raskapanje akvarija

2. otrovi

3. izgladnjivanje

Raskapanje akvarija je najofenzivnija metoda i ne preporucam je, mada daje najbrze rezultate. Satoji se od toga da se sve ribe presele iz akvarija, sljunak se prokuha, a bilje se ostavi u otopini hipermangana na 15-20 minuta. Na taj nacin se rijesavamo i odraslih puzeva i njihovih jajasca. Nakon zavrsenog tretmana sljunak i bilje se vraca u akvarij te se on iznova sastavlja.

Otrovi (puzoex, shneckopur) mogu, ali i nemoraju pomoci. Otrov je tezi od vode i zadrzava se na dnu (gdje su uglavnom i puzevi), pa skodi ribama dna. Prilikom unosenja otrova ribe dna (somove cistace) OBAVEZNO maknite iz akvarija, dok drugim ribama otrov ne bi trebao smetati. Otrove ne koristite ako u vodi imate mladj. Ucinak je vrlo raznolik, postoji mogucnost da ubijete sve puzeve, ali ne i jaja i obratno.

Izgladnjivanuje je efikasna ali dugotrajna metoda. Sastoji se u tome da ribama jednostavno dajemo taman toliko koliko mogu pojesti, te time puzevi ostaju bez hrane i ugibaju. Tehnika je efikasna iako dugo traje. Ne ugrozava ni ribe ni akvarij.

Postoji jos mogucnost rucnog vadjenja puzeva (nikad ih ne ulovite sve) ili «pecanja» pomocu komadica pileceg mesa. Kuhano meso se stavi u akvarij i priceka se da se na njemu nakupe puzevi koji su inace prvenstveno strvinari. Posto se skupe, meso se izvadi i oni se bace. Postupak ponavljate dok se ne rijesite svih puzeva. (Ako uspijete, postigli ste gotovo nemoguc cilj).

4 comments:

Anonymous said...

I want not agree on it. I think polite post. Especially the title attracted me to review the sound story.

Anonymous said...

Amiable brief and this enter helped me alot in my college assignement. Thanks you seeking your information.

Anonymous said...

Brim over I to but I about the post should secure more info then it has.

Anonymous said...

Well I agree but I about the post should secure more info then it has.