MK BREEDING DISCUS POZAMENO OD REEFZONE

Friday, February 16, 2007

Za Tetra Crna Udovica (Gymnocorymbus ternetzi)


Razlika madju polovima: muzjak je znatno manji od zenke.
Zemlja roda Gymnocorymbus je Juzna Amerika, a najpoznatiji predstavnik je udovica. Riba zivi u mirni tekucim vodama Bolivije, Paragvaja i Brazila. Telo ove ribe je visoko i spljosteno u bokovima. Udovica poraste do 5cm; muzjaci su manji od zenki, a za obadva je karakteristicna tamna srebrnozelena osnovna boja tela i crna peraja. Repno peraje je procirno, a na ledjima, i do polovine bokova, protezu se dve tamne pruge koje na trbuhu iscezavaju.
Ovu riblju vrstu je prosto gajiti i zato na mozemo zamislitiakvarijum bez ove simpaticne i prilagodljive ribe. Posto se nerado zadrzava na povrsini ili na dnu, bira svoj prostor u sredini akvarijuma. Zbog toga je udovica pozeljna u svakom akvarijumu, jer ispunjava njegovu sredinu koja je obicno pracna. Vecina riba se, naime, zadrzava na dnu ili povrsini akvarijuma. Ova riba zahteva srednj veliki akvarijum prilicno gusto zasadjen vodenim biljkama. Voda treba da bude srednje tvrdoce slabo kisela. Bez vecih posledica podnosi temperaturu ispod 20C, mada joj odgovara temperatura izmedju 22 i 25C.
Razmnozavanje udovice nije komplikovano. Par naselimo u akvarijum sa zapreminom oko 30 do 40 litara i okrenemo ga prema istku. Dan posle naseljennja, ako imamo srece da je jutro suncano, par ce se sigurno poceti mrestiti. Vodu, koju smo pripremili za mrescenje, ne treba pre posebno sastavljati; mozemo upotrebiti vodu iz vodovoda prethodno prokuvanu. Pri tom postavomo u akvarijum za razmnozavanje nesto biljki sa neznim listovima, koje ne smeju biti vise od 5 do 6 cm ispod povrsine vode. Zenka je veoma produktivna, jer polozi 500 do 800 ikri. Zbog toga je oplodnja povrsnija, jer muzjak tesko dostize produktivnost zenke i neka jaja ne uspeva da oplodi. Neoplodjena jaja posle nakoliko sati pobele, a posle nekoliko dana se na njih naseli gljivica saprolegnija koja se ponekad preseli i na oplodjena jaja i desetkuje ih. Razvoj gljivice sprecavamo upotrebom saproexa, koga dodamo u akvarijum posto odstranimo par. Jaja su osetljiva na svetlost, zbog cega moramo akvarijum moramo prekriti tamnim papirom. Iz oplodjenih jaja se vec posle 24 sata rezviju larve, a posle tri dana mlade ribice vec proplivaju. Posto je mnogo mlidih ribica, moramo ih hraniti bar tri puta dnevno. Pri tom ne smemo zaboraviti da ce se mlade ribe zbog velikog broja vec rano razlikovati po velicini. Zato moramo vec posle 20 dana preseliti vec ribe u drugi akvarijum da nebi slabije jos vise oslavile ili uginule.

No comments: